Metin2 PVP serverler 1-99 level arası sunucuları da kapsayan çevrimiçi bir oyundur. Normal Metin2 sunucularından farklı olarak daha fazla imkan sunan bu sunucularda hızlı bir şekilde level atlayabilir ve bir an önce heyecanlı boss savaşlarına dahil olabilirsiniz. Bildiği üzere Metin2 günümüzde hala oynanmakta olan başarılı MMORPG oyunlarından biridir. Bu oyun yıllardır oynanmakta ve popülaritesinden dolayı PVP oyuncuları farklı tatlara sahip eğlenceli oyunlar aramaktadır. Bu aramayı gören girişimciler, İnternetten Metin2 oyununun açık kaynak kodlarını alarak oyunun mevcut özelliklerini buna göre düzenleyerek daha basit ve eğlenceli bir oyun olarak sunmak için devamlı yeni sunucular kurmaktadırlar. Bu durumda oyuncular iki seçeneği arasında kalmışlardır. Bunlardan biri doğrudan Metin2 oyununu oynamak, diğeri ise Metin2’ye özel açık sunuculara katılmak.

PVP, kelimenin tam anlamıyla oyuncu savaşı anlamına gelen player vs. playerin kısaltmasıdır. Metin2 PVP ise oyunlarının savaş odaklı Metin2 özel sunucusudur. Bu durumda Metin2’ye bu kelime eklenirse savaş odaklı bir Metin2 oyunu anlamına gelir. Metin2 oyunun zorluğundan dolayı eğlenceli vakit geçirmek isteyenler bu sunucuları tercih etmektedirler. Normal Metin2 sunucularında PVP yerine PVE yani yaratıklar üzerinde daha fazla zaman harcanır. Tercih daha da belirgindir. PVP kullanmanın bir başka anlamı da private kelimesinin kısaltmasıdır. Bazı PVP server oyuncuları çoklu oyuncularla bir arada olmak için PVP seçerken bazıları private server olarak özel sunucuları seçmektedirler. Private, Türkçede özel demektir.

Bugün onlarca özel PVP sunucusu aktif durumdadır ve bazıları kapanmakta ve yerine yeni sucular gelmektedir. Aslında, bu oyunların çoğu artık kurumsal normal Metin2 oyunuyla yarışacak bir yapıya ve oyuncu sayısına sahiptir. Bir araştırmaya göre, Metin2 PVP sunucusundaki tüm oyuncuların toplamı, normal Metin2 oyununu oynayan oyuncu sayısından fazladır. Bu durum Metin2 firmasının dikkatini çekmiş olmalı ki son yıllarda hard oyun deneyimine göre çok daha kolay bir sunucu açtıklarını duyurmuşlardır ve tekrar birçok oyuncuyla sektördeki varlığına devam etmektedir. Ancak günümüzde bile pek tercih edilmemektedir. Bunun sebeplerden biri kişiler, şirketler veya diğer kurumlar tarafından açılan PVP sunucu oyunlarının türlerine bakıldığında Metin2 oldukça sönük kalmaktadır. PVP serverları ile eski Metin2’yi özleyen ve yeni arkadaşlıklar edinerek oyun oynamak isteyen sunucular bir araya gelmektedir.

Siz de efsane boss sistemleri, epik itemler ve çok daha fazlası için Metin2 PVP serverlarındaki yerinizi alabilirsiniz.